Dobrý copywriting – prodává, zaujme, pobaví, utkví v paměti… a tak dále a tak dále a tak… dále. Tohle všechno my, kdo se psaním živíme (nebo se o to pokoušíme), víme. Ale věděli jste, že dobrý copywriting může dostat vraha odsouzeného na doživotí z vězení? Pokud ano, pak jméno Louis Victor Eytinge znáte. Pokud ne, rád vám jednoho z nejúspěšnějších copywriterů Ameriky dvacátých let 20. století představím.

Byl odsouzen na doživotí. Ve věznici v Arizoně pykal za smrt Joe Leichta, kterého měl omámit chloroformem, okrást a nechat umřít v poušti. Za katrem onemocněl, zabíjela jej tuberkulóza. Dostat se ven? Nemožné. Nebyl nikdo, kdo by mu pomohl. Musel si pomoci sám.

Prosím, prodejte mi  psací stroj. Na splátky. Děkuji. Louis Victor Eytinge

Takhle nějak Eytinge oslovil firmu Remington. Cesta k úspěchu, penězům a na svobodu začala.

Eytinge začal z vězení nabízet firmám, že přepíše jejich obchodní korespondenci. Uvedl se výborně, prvním zákazníkům narostly obraty o desítky i stovky procent. Jak přibývali další, arizonský vězeň se stával slavným. Netrvalo to dlouho a byl jedním z nevytíženějších copywriterů své generace.  V roce 1915 vydal první knihu – Writing business letters which get the business. Dostal také první nabídku na práci – velká newyorská reklamní agentura mu nabídla plat 10 000 dolarů ročně. Pokud ovšem bude někdy propuštěn.

Byl. Na svobodu se dostal v roce 1923. Za sebou měl nejen úspěšnou knihu a slušně rozjetou dráhu copywritera, v roce 1922 byl podle jeho scénáře natočen film Man Under Cover.

Jak Louis Victor Eytinge žil, dostal se do vězení a z vězení, už víme (pokud chcete vědět víc, zkuste třeba archívní vydání New York Times – v pdf). Jak psal? Stáhněte si Writing business letters which get the business z Openlibrary.com a dozvíte se to stejně jako já. Kniha, která poprvé vyšla před sto lety (dobře, téměř přes sto lety), má co říct i dneska. Přinejmenším tomu, kdo má hlavu otevřenou. Nebo tomu, kdo se bojí, že skončí  na Borech.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *