Ferrari dá stovku za 2 vteřiny. Bolt za devět. My umíme stovku za tisíc. Vymýšlím si tak „newsletterový“ text, kde onou stovkou je ušetřená stokoruna při nákupu nad 1000 Kč. Mezi řečí se zmíním Plaváčkovi (kdo neznáte, seznamte se). Kdo je to Bolt? ptá se. Ty neznáš Usaina Bolta? Nejznámější atlet současnosti. Neznám.

Nezná-li Bolta Plaváček, nemusí jej znát další – další, kdo se zastaví hned na začátku sdělení. Nakonec jsem Bolta vyměnil a nahradil  za univerzálnějšího „atleta“. Raději.

Bolt, atlet a Ferrari mi jsou inspirací pro dnešní krátký článek. Jazyk je úžasný prostředek, jak vyjádřit hmotné i nehmotné. Přirovnání, idiomy, metafory, metonymie, ale i fráze (pokud nejsou prázdné a rovnající se tak floskulím) – psaný projev může získat k obsahové sdělnosti a účelnosti další rozměr. Nazvu jej sám pro sebe  „barevnost“ – ta zvyšuje čtivost textu a usnadňuje jeho zapamatování. Na druhou stranu – musí brát v potaz schopnost většinového čtenáře text okamžitě dešifrovat (bez zaseknutí se).

První (dobrý) příklad:

Utkání přihlíželo několik tisíc lidí.

Utkání? Hlava na hlavě!

První věta je „věta běžná“, ve druhé jsem použil synekdochu.

Další (dobrý) příklad?

Často se hádají, jejich manželství má daleko ke klidu.

Mají doma Itálii.

První věta je opět „věta běžná“, ve druhé je užita metonymie.

Pointa? Něčeho více, jiného pomálu

Zatímco Ferrari je natolik obecné a známé (ano, je to velmi rychlé auto), že jeho užití v marketingové řeči nezpůsobí zásek, Bolta a jeho stovku za devět nemusí pochopit každý. Sekunda, kterou strávím přemýšlením o tom, kdo to Bolt je, může být poslední sekundou, které celému sdělení věnuji.

Další příklady jazykových figur, které nemusí rozklíčovat každý:

  • Ta událost se stala jeho jedenáctým zářím
  • Můžete šetřit pod polštář nebo s liškou (pyramidou)…
  • Nomen omen
  • Oslavte abramáhoviny s námi!

Na další přijdete určitě sami.

2 komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *