Představte si modelovou situaci:

Máte středně velký e-shop, na e-mailing používáte Mailchimp a chcete části svých zákazníků poslat slevový kupon, ale API je pro vás španělská vesnice. Co teď?

První způsob: vygenerujte kupon univerzální. Výhoda – je to hned. Do newsletteru stačí napsat: V košíku zadejte kód xyz123 a odečteme vám tolik a tolik. Nevýhoda? Kupon není možné omezit na „jedno použití a konec“. Nezměříte, zda jej využili jen ti, kdo ho dostali e-mailem, nebo jestli kód někdo z adresátů pověsil na Facebook a nakoupilo sto jeho přátel.  Slevu rozdáváte těm, komu třeba nechcete. Nebo si ji nezaslouží.

Druhý způsob? Pošlete kupon unikátní. Takový, který je platný pouze na jedno jediné použití. V Mailchimpu nic složitého.

Krok 1 – připravte si slevové kódy

A to tolik, kolik je kontaktů v rozesílce. Budete odměňovat  zákazníky, kteří  za předchozí čtvrtletí utratili 5 000 Kč slevovým kuponem?  Je jich dvacet? Vygenerujte 20 unikátních kuponů.

Krok 2 – vytvořte v Mailchimpu nový MERGE tag

MERGE tagy jsou vedle Groups druhým zásadním nástrojem pro segmentaci dat v Mailchimpu. V našem případě vytvoříme MERGE tag KUPON. Viz obrázky.

krok2

krok3

Krok 3 – vytvořte segment

Způsobů je několik, já nejraději pracuji s excelem, který tahá data přímo z e-shopu.  Segmentačních pravidel může být více, dva sloupce ale nesmí chybět: e-mailová adresa a slevový kód. Příklad:

krok4

Krok 4 – nahrajte segment do Mailchimpu

Postupujte podle obrázků.

krok4

krok6

krok7

Krok 5 – vložte MERGE tag do kampaně

A rozešlete ji. Každý adresát v segmentu dostane unikátní slevový kód.

krok8

Výsledek můžete dál vylepšovat:

 

– další MERGE tagy vloží do těla zprávy nebo předmětu presonalizované oslovení

– každý adresát nebo skupina adresátů může mít jinak časově platné kupony – z našich dvaceti bude třem sleva platit den, čtyřem týden a zbytku měsíc -> opět stačí vypsat obsah MERGE tagu.

svoje sdělení můžete testovat – vezměte 10-x % adresátů, rozdělte je na polovinu a každé z nich pošlete jiný obsah. Nastavte čas testování (hodina, dvě, den…) – po jeho uplynutí se na zbytek segmentu rozešle úspěšnější newsletter.

– a… to by mohlo pro dnešek stačit.

 

2 komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *