Z #copy disciplín mě asi nejvíc baví psát newslettery. Důvod? Rychle a vcelku přesně změříte, jestli se newsletter povedl. Open rate, click rate, počet odhlášených, konverze v cíli. Za dobu, co newslettery dělám (pět let ve svém e-shopu, tři jako freelancer) jsem se z pozice „napereme to do všech“ dostal do bodu „budeme relevantní a budeme segmentovat“.

Je výborné, když prodejce blatníků pošle nabídku zvlášť těm, kdo doma oprašují starou škodovku a těm, komu v garáži stojí mercedes, něco úplně jiného. Stejně tak majitel činžáku bude rád, když mu něco jiného (pro něj použitelného) než majiteli garsonky pošle výrobce plynových kotlů.  Už proto, že kotel potřebuje větší.

Segmentace nic nezachrání, když to do nich budete sypat pořád stejně…

Jenže. Segmentace není samospásná. Jaký je rozdíl mezi newsletterem, který rozešle prodejce hlava nehlava a newsletterem, který je super zacílený ale chybí mu výzva k akci a je nudný? Mluví ke mně v trpném rodu a používá klišé typu „neodolatelná nabídka“? Neříká – klikni? Nebo hůř – neříká  otevři mě?

Bez copywritera, který dá newsletteru šťávu a přesvědčí čtenáře, že když neklikne, dělá chybu, které bude litovat do konce života, je segmentace nezřídka docela drahý a pracný koníček.

Pane, vy jste žena?

Příklad? Nakupuji občas manželce prádlo v jistém e-shopu, který segmentuje podle nákupu. Objednávám jako muž (přinejmenším podle jména se to dá snadno poznat), ale newslettery ke mně mluví jako k ženě.

Veškerá snaha obchodníka vychází naprázdno – dvakrát jsem otevřel, ani jednou neklikl. Posledních pět newsletterů šlo rovnou do koše (věděl jsem, co čekat). Přitom stačilo, aby ke mně newsletter mluvil jinak. Jako k muži, který kupuje prádlo ženě. Pro sebe si dámská tanga fakt nepořizuji.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *